Zaloguj się

Zarejestruj

Nie masz jeszcze konta?
Przejdź do formularza rejestracji.
Zarejestruj

Góry Sowie - skarby dolin i kotlin

Autor: Jacek Kaczmarek
W pobliżu znajdziesz
Pensjonat Willa Przesieka
gold
Pensjonat Zapiecek
gold
Villa Greta magia tradycji..
gold
Artykuły
Artykuł w Sudety
image
Zdjęcia

Góry Sowie to piękny fragment Polski, leżący w środkowej części Sudetów. W miarę upływu czasu, w miejscowościach przyległych do podnóży gór, zaczęły powstawać atrakcje turystyczne, gospody, miejsca odpoczynku, noclegu, ścieżki piesze i rowerowe czy punkty widokowe.

W Górach Swoich znajdują się miejsca związane z okresem II Wojny Światowej. W środkowej części Gór, a mianowicie w okolicach miejscowości Sokolec oraz Rzeczka, znajdują się takie miejsca jak sztolnie z okresu wojennego, zamek Grodno czy muzeum z lochem głodowym, a w nim szkielet księżniczki, stara kopalnia srebra oraz muzeum górnictwa z kolejką w Nowej Rudzie. Można tam zobaczyć podziemne chodniki, zwiedzić muzeum w dawnym budynku zarządu kopalni oraz wybić własną monetę.

Jeśli lubicie spektakularne widoki, czemu nie wybrać się do wieży widokowej na Wielkiej Sowie? Roztacza się z niej piękna panorama Sudetów oraz Niziny Śląskiej. Co do rezerwatów - można na przykład wybrać się do Rezerwatu Skalnego Szczelińca Wielkiego w Karłowie. Jest to labirynt, w którym wiele olbrzymich skał przypomina zwierzęta. Kolejne ciekawe miejsce to Rezerwat Błędnych Skał - to również skalny labirynt, w którym wędruje się pod skalnymi grzybami. Ostatni z rezerwatów (Głazy Krasnoludków) to formy skalne wśród lasu.

Najbardziej popularnymi miejscowościami w Górach Sowich są przede wszystkim Wałbrzych i Polanica Zdrój. Pierwsza z nich to zabytki z czasów piastowskich, ciekawe parki (m.in. Książański Park Krajobrazowy), a także miejsce dla wielbicieli kolarstwa górskiego i szosowego. Na terenie miasta wyznaczonych jest kilkanaście tras rowerowych - najciekawsza biegnie przez Książański Park i odbywają się tam finały GP MTP Cz. Langa. Zimą atrakcją są oczywiście narty - władze przygotowywały wiele wyciągów i tras na lokalnych stokach. Polanica Zdrój to z kolei miejscowość z łagodnym, podgórskim klimatem, mająca obfite źródła wód mineralnych. Jej atrakcjami turystycznymi są tzw. Błędne Skały, czyli polskie „Skalne Miasto”, twierdza Kłodzka i jej labirynty oraz Podziemna Trasa Turystyczna.

Należy pamiętać, że Góry Sowie to nie tylko polska strona, ale i czeska. Obiektami wartymi zobaczenia po drugiej stronie granicy są labirynty skalne „Ostas” i „Koci Gród”, a także Adrspaskie Skalne Miasto, którego zwiedzanie połączone jest z pływaniem łodzią. Jeśli lubicie piwo, nie przegapcie browaru „Olivetin” - jest to stary benedyktyński browar, warzący piwo według receptury z czternastego wieku. Możliwa jest degustacja piwa.

Podsumowując, Góry Sowie to ciekawy zakątek kraju, warto zobaczyć dokładnie jakie skarby kryją tutejsze doliny i kotliny górskie.


Wyszukaj artykły wg. kategorii
Kontakt Partnerzy O nas Polityka prywatności